Każde pokolenie potrzebuje reformacji
Niniejsze dzieło poświęcone jest wielkim reformatorom chrześcijaństwa minionych wieków. John Wycliffe, Jan Hus, Marcin Luter, Jan Kalwin, John Knox i George Fox wpłynęli na bieg dziejów, dokonując nieodwracalnych zmian w obrębie Kościoła, edukacji, kultury, polityki i stosunków społecznych. Mieli odwagę stanąć w obronie prawd ewangelii i przeciwstawić się wszechwładnemu wówczas w Europie religijnemu systemowi władzy.
Pobierz fragment
ZA DARMO!
Dołącz do podróży wiary i życia wielkich Bożych generałów między innymi
Inicjator pierwszego przekładu Biblii na język angielski, uważany za prekursora ruchów reformacyjnych, często bywa nazywany „jutrzenką reformacji”. Objawienie zawarte w Piśmie pozwalało Wycliffe’owi oddzielić prawdę od fałszu i zobaczyć, że Kościół stoi w sprzeczności z Biblią. Autor broszur, które zawierały wnikliwe analizy herezji i hipokryzji, które szerzyły się w Kościele katolickim.
Czeski duchowny i bohater narodowy, reformator Kościoła. Hus poprzysiągł, że jego życie będzie oznaczać jedno – wewnętrzną odnowę Kościoła katolickiego. Odważnie głosił na temat tego, czym naprawdę jest Kościół, oraz na temat jego duchowej głowy – Jezusa Chrystusa. Pisał też o miejscu osób świeckich w Kościele oraz roli duchownych. Przeklinał nadużycia popełniane przez kler, który wykorzystywał pozycję do zaspokajania własnych pragnień.
Niemiecki teolog i inicjator reformacji, doktor teologii, tłumacz Biblii, współtwórca luteranizmu. Luter ogłosił swoje dziewięćdziesiąt pięć tez o odpustach, wzywając w ten sposób do debaty o nadużyciach ówczesnego Kościoła. Legenda głosi, że tekst ten przybił do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze. Wydarzenie to stało się symboliczną datą wyznaczającą początek reformacji.
Jeden z największych protestantów w historii, twórca ewangelicyzmu reformowanego, jego teorie na temat organizacji kościoła wywarły duży wpływ na europejską koncepcję państwa demokratycznego. Kalwin postrzegał siebie jako tego, który przywraca Kościołowi jego pierwotną Boską perspektywę i misję. Reorganizacja w wydaniu Kalwina była najbliższa prawdzie biblijnej znanej w tamtym czasie.
Odegrał wiodącą rolę w nadaniu Kościołowi w Szkocji surowego profilu moralnego, prezbiteriańskiej, demokratycznej struktury organizacyjnej oraz nabożeństw odprawianych w języku narodowym. Doktryna Knoxa polegała na niekwestionowanym posłuszeństwie wobec Boga, które było osiągalne jedynie przez poznanie Jego przykazań i ich przestrzeganie.
Założyciel Religijnego Towarzystwa Przyjaciół, ugrupowania religijnego znanego jako kwakrzy. Głosił ideę chrześcijaństwa opartego nie tylko na Biblii, ale również na objawieniu wewnętrznym rozumianym jako bezpośrednie działanie Ducha Świętego w duszy człowieka. Fox wierzył, że prawdziwy chrześcijanin zna osobiście Jezusa Chrystusa i żyje według Biblii i jej zasad, zgodnie z tym, co głosi.
Spis treści
John i Charles Wesley (1703-1791 i 1707-1788) „Głowa i serce przebudzenia”
George Whitefield (1714-1770) „Boski dramaturg”
Jonathan Edwards (1703-1758) „Boży intelektualista”
Francis Asbury (1745-1816) „Prorok dalekiej drogi”
Pierwsze Spotkania Obozowe (1799-1801) „Amerykańska pięćdziesiątnica”
Peter Cartwright (1785-1872) „Ewangelista z pistoletem”
Charles Finney (1792-1875) „Ojciec współczesnego ruchu przebudzeniowego”
Dwight L. Moody (1837-1899) „Największy ze świeckich”
William i Catherine Booth (1829-1912 i 1829-1890) „Przez krew i ogień”
Billy Graham (1918-2018) „Ewangelista dla świata”